Torpédová baterie Nordlandet je situovaná na skalnatý výběžek, východně od norského města Kristiansund, mezi mořskou zátokou Kolvikbukta a Stavbrekkbogen. Její úlohou bylo pokrýt torpédy prostor Talgsjøen mezi ostrovy Nordlandet a Golma.
Dokončena byla v prosinci 1944 a byla vybavená 4 x 53 cm torpédomety, velitelským stanovištěm přímo nad kasematou, 2 objekty pro obsluhu, 2 Flaky a malým přístavem. Baterii tvoří také dobře zachovalý rozsáhlý podzemní systém, který je volně přístupný.
K baterii se dá pohodlně dostat buď na lodi nebo na 500 m dojet autem směrem po Gløsvågveien, na konci je středně velké parkoviště, jelikož v okolí je místo na koupání. Po té se musí vylézt na skalnatý vršek a vydat se směrem po vyšlapané cestičce. Cestička nás, ale po čase vede celkem blbě, takže se musí odbočit doleva, po té se musí zleva slézt dolů, asi 20 m skála, místy je to dosti o hubu, jiný přístup jsem po souši neviděl. Také je dobré vědět, že okolí samotné baterie je hodně vyhledávané, oblíbené a celkem navštěvované samotnými Nory (což mi jeden potvrdil), dělají se zde ohně, chytají ryby, griluje a také se zde popíjí.
První, co nás udeří do očí, když přijdeme k okraji skály, která ční nad baterii, je objekt kterým se do podzemí a k torpédometům dodávaly torpéda a ještě další objekt napravo, patrně pro obsluhu (je prázdný a celkem nezajímavý). Po té, co slezeme ze skály dolů, je možnost daný objekt pro ládování torpéd navštívit. Hned před vchodem nás zaujmou ohromné trubky ventilace a volně pohozené pancéřové dveře. Vstup do objektu je chráněn střílnou a přes zbytky mříží (nebo co to je) nás první zaujme velká díra do podzemí, odhadem hloubky přes 5 metrů, kterou se patrně se spouštěly torpéda. Je zde také zachovalé odstřelené schodiště, kterým je možno se dostat dolů, ale je to celkem o život. Lepší přístup je přes podzemní systém nedaleko.
Po té, co tento objekt opustíme, tak o kousek dál, ve skále, narazíme na vstup do podzemí, který je chráněn zalomeným vchodem a střílnou, jako v našem opevnění. Dále následuje delší schodiště do podzemí, kde je větší sál a po pravé straně chodba, která vede pod objekt, kterým se zde spouštěly torpéda. Dále pokračuje, celkem dosti fotogenická pravotočivá chodba do prostoru ohromné kasematy, která je na konci zakončená torpédovou střílnou (dírou) a točnicí, přímo nad mořem. Za zmínku také stojí, že se zde na stropě dochovala kolejnicová dráha. Ze samotné torpédové kasematy je ještě možnost vylézt, po zbytcích žebříku/stupaček, nahoru do velitelského stanoviště.
Po opuštění podzemí můžeme zajít na další nedaleký objekt, který však není ničím příliš zajímavý. Kolem něj, by se měly nacházet dvě stanoviště pro Flak.
Samotná torpédová baterie je hodně fotogenická, zajímavá a celkem dobře zachovalá. Rozhodně doporučuji návštěvu, pokud budete v oblasti a máte rádi podzemí. Navíc, je situována celkem mimo lidské obydlí a na skále nad baterii se dají udělat hodně pěkné fotky.
Shodou náhodných okolností jsem při cestě autem na Baterii Örlandet míjel, asi autem, další torpédovou baterii, která měla chránit přístup po moři do města Trondheim, bohužel jsem nezastavil.
Speciální poděkování:
– Ondřej Filip, 2014 – zapisnik.fortif.net
– neznámý Nor s manželkou, vnučkou a psem
– stav 2014