Kryt CO u VOKD, Ostrava

Tento kryt je umístěn mezi bývalý závod Ostramo a ulici Mariánskohorská do zalesněného kopečku, na jehož vršku můžeme sem tam narazit na komínky vzduchové ventilace a kousek dále na nouzový výlez, který je vidět přímo od cesty. Tip na tento kryt jsem dostal od jednoho nejmenovaného kolegy, ostatně v nepatrných vzpomínkách vím o něm zhruba od roku 1990-1992, kdy byl ještě uzavřen a vybaven. Matně si pamatuji na pancéřové dveře a také na zamčený boční vchod na kladku, ke kterému vedly schůdky. Ironii je, že v lesíku jsme jako malí kluci měli bunkr, ale tomuhle jsme se vůbec nevěnovali, ani jsme o tom nevěděli. A to sem bydlel vzdušnou čarou cca jeden kilometr.

nakladni6
Přibližný 3D model krytu – autor Roman S.

Kryt je rozdělen do dvou pater, kde každé patro má vlastní vstup. Do přízemního podlaží se dostaneme dlouhou galerii z ulice Nákladní, kde už za ty léta zmizely vstupní dveře. Následují patrně dekontaminační místnosti a dále několik různě velkých místnůstek. Po stropě a sem tam po stěnách visí zbytky elektroinstalace, která byla, jak už je u nás normální, za ty roky rozkradena, sem tam narazíme na protitlakovou klapu ve stěně, na podlaze se povaluje různý bordel.

ulice nakladni schema1
Přibližný nákres spodního patra – autor Roman S.

Dále následují schody do prvního patra, ze kterého vede podlouhlé nízkoúrovňové schodiště, které končí ve stráni zalesněného kopečku, nedaleko nouzového výlezu, do kterého se dá dostat z prvního patra. Lézt do něj jsme nezkoušeli. První patro je také tvořeno různě velkými místnostmi a hlavně spoustou bordelu na podlaze, zhruba do výše asi 0,5 m, jelikož kryt je sem tam obýván bezdomovci, kteří tam natahali kde co a na které jsme naštěstí nikdy nenarazili. Bordel se však nachází jen v části, která je nedaleko bočního východu, dále jsou místnosti celkem čisté. Na jedné stěně můžeme narazit na celkem zajímavou věc a to, že v místě kde byl kdysi umístěn hasicí přístroj, když zhasneme, tak místo ve tmě krásně fosforeskuje, když bylo nasvíceno.

ulice nakladni schema2
Přibližný nákres horního patra – autor Roman S.

Samotné okolí krytu je hodně systematicky rozkopané a dochází zde k těžbě měděných kabelů, jejichž zbytky izolace můžeme v okolí hojně nalézti. V současné době by měl být hlavní vstup opatřen mříží, boční vchod nevím a okolí před hlavním vstupem bylo vysekáno od náletové vegetace.

Poznámky nakonec:
– článek byl napsán ke stavu v roce 2014

error: Chráněno proti kopírování.