Tento článek, má za úkol shrnout, ze čtyř starších jednotlivých a samostatných článků, které už na webu nejsou, dosavadní problematiku pozorovatelen CO, na území Ostravy, aby to bylo nějak komplet. Nově, se také podařilo nalézt jednomu čtenáři pátou pozorovatelnu, o které jsem netušil a myslím si, že pro mnohé, kdo se tomu věnují to bude novinka. Obecně mají pozorovatelny CO na území města Ostravy mají šestiúhelníkový tvar, kdy se v každé s těchto stran nachází jeden pozorovací průzor. Typologicky jsou stavebně v podstatě stejné. Vstup je do nich řešen přes poklop P3, směrem dolů po stoupacích železech, které vedou do odpočinkové místnosti a následně do prostoru s pozorovacími průzory.
Pozorovatelna CO, vrch Landek:
Byla nalezena jednoho víkendu mnou a ještě za asistence Honzy T. a Veroniky Š. Poloha pozorovatelny je situovaná na okraji prudké stráně, nad řekou Odrou a je zde jinak krásný výhled jižním směrem na Beskydy, Přívoz a centrum Ostravy. Na šestihranu jsou oproti jiným dochované uzávěry pozorovacích průzorů (plechy) a zakončení trubek pro ventilaci. Poklop P3, který uzavíral vstup dovnitř již chybí, ale zase se tady dochovaly uvnitř pantové železa.
Pozorovatelna CO, Ostrava – Bártovice:
Byla nalezena na základě tipu pana JK z Bohumína. Pozorovatelna se nachází na úpatí, dnes již zalesněné stráně, v Ostravě – Bártovicích. Dovolím si tvrdit, že hlavní průzor míří na dnešní Liberty (či jak se to každou chvíli jmenuje), dříve Nová huť nebo NHKG, jenž byla vystavěna krátce po válce, cca v 40-50tých létech. Jde o klasický šestihran s pozorovacími průzory, kdy záslepky průzorů již chybí, dále vstup býval dříve chráněn opět poklopem P3 (který je také pryč), kdy se sestoupilo po stoupacích železech do odpočinkové místnosti a z té následně do prostoru s pozorovacími průzory. Odkládací lavice pod průzory se už rozpadla, dle ohledání přes štěrbinu baterkou.
Pozorovatelna CO, Ostrava – Polanka:
Byla nalezena panem ZS, který mě na ni v podstatě upozornil, jestli o ní vím. No a tak jsem ji jednoho dne za asistence Patrika F. zajel zdokumentovat a nafotit. Opět klasický šestihran s průzory, který v tomto případě postrádá železné krytky pozorovacích průzorů, uvnitř je trochu vody, bordel a poklop, který chránil vstup, klasicky zmizl. Venku se pouze dochovaly železné krytky/mřížky ventilačních otvorů. Co se týče stavu, je situovaná na místo, kde je krásný výhled na Porubu, Beskydy a jižní část Ostravy. Pocitově a odhadem patrně jeden z průzorů strategicky směřuje na pozorovatelnu na Hladovém kopci/Elektrárnu Třebovice.
Pozorovatelna CO, Hladový vrch (původní stav) :
Nachází se kousek od vrcholu kóty Hladového vrchu, mezi Třebovicemi a Hošťálkovicemi. Dříve ji nalezl opět ZS, po té mne kontaktoval a jednoho dne jsme společně k ní vyrazili, trochu ji omrknout a pořádně nafotit. Pozorovatelna je opět tvořena šestihranem, kde se na každé straně nachází pozorovací průzory, které se daly zevnitř uzavřít šoupátky. Průzory, bych řekl, že jsou záměrně směrované na elektrárnu Třebovice, MCHZ, Landek a sídliště Poruba. Krom průzorů zde také nejdeme dvě trubky ventilace, které jsou zevnitř jištěné protitlakovou klapou. Základy stavby tvoří konstrukce betonu, ale podařilo se i identifikovat cihly, které jakoby beton obklopovaly. Samotný beton se zdá, že je penetrovaný. Vstupní otvor byl zde řešen opět poklopem P3 v osmiúhelníkovém rámu. Poklop, již ale zmizl. Vstup dovnitř tvoří čtyřhranná šachtička se stoupacími železy, cca 1,5 m dolů. Po té se octneme v menší místnosti, kde jsou 3 háčky na odložení věcí a ze které se dá po několika stoupacích železech dostat do prostoru s průzory. Prostor s průzory je zhruba 2 metry vysoký a celkem čistý. Pod pozorovacími průzory se nachází řada konzolí, kde by měla být dřevěná polička na odložení různých věcí. Pozorovatelna bývá asi občas obývána bezdomovci, jelikož se zde nacházel trochu bordel a nějaké igelity, aby nepršelo dovnitř. Další zajímavostí téhle lokality je to, že se zde v okolí nacházejí jakési zákopy.
Aktualizace k 15.11.2020 (renovace):
Nedávno byla tato pozorovatelna nově natřená a zkulturněna jistým spolkem, který působí v Ostravě. Jako nápad to není špatný to zkulturnit, ale myslím si, že je natřena nevhodnou barvou a odstínem, která má jakousi silikonovou strukturu, je pružná, vizuálně vypadá jako syntetická a je to barva zřejmě fasádního typu. Ten odstín, kterým je to natřeno, je to s prominutím jeden velký hnus a působí, že to dělali lidé, kteří dané problematice moc rozumí a kteří prostě sehnali nějakou barvu. Mohli použít spoustu původních a vhodnějších odstínu, které se na tam nacházejí. Natírat i beton na prostup antény nebo kamínek, to chce vážně fištrón. Dle knihy Jiřího Doupala, kterého považuji za největšího odborníka u nás na pozorovatelny CO, neexistoval žádný předpis na nátěr, ale u tohohle se jim to moc nepovedlo! Pochopil bych natření průzorů tmavě zelenou, případně omítky s nějakými vzory nebo barvou betonu, tmavě šedou, ale tohle ne. Doporučuji srovnání s fotkami pozorovatelen CO v tomto článku. Dne 4.9 došlo k dalšímu nátěru kovových prvků, jako rám strupu, prostupů ventilační klapy a to světle zelenou, která krásně svítí. Nově také přibyl provizorní poklop na vstupu, je natřený stejnou zelenou barvou, jako prostupy ventilace a předpokládám, že bude asi časem uzamčen. Uvnitř také došlo k natření stupaček do pozorovatelny a samotné pozorovací místnosti opět zelenou barvou, stěny jsem natřené neviděl. Za zmínku ještě stojí nově natřený zeleně stojan pro heliograf.
Aktualizace 2024:
Dle informací, co lze nalézt na internetu je z této pozorovatelny udělána zajímavost pro lidi, je zde i vyznačená turisticky cesta, kde si můžete za jistý poplatek QR kódem koupit vstup dovnitř, kde nic není. Nachází se zde také informační cedulka, kde je řada nesmyslů. Naštěstí dříve natřená barva trochu vybledla.
Pozorovatelna CO, Slezská Ostrava:
Jde o pátou nalezenou pozorovatelnu CO na území města, byl jsem na ni upozorněný jedním čtenářem webu. Nachází se „na blíže neurčeném a nepřístupném pozemku“ na Slezské Ostravě. A případné proniknutí na pozemek je jištěn kamerami.
Poznámky:
– článek vyšel souhrnně na přelomu roku 2020/21 se staršími mými poznámkami, které byly při nálezu
– některé části původního článku byli ukradeny na infocedulky