O webu

Web věnující se výzkumu, hledaní a mapování kabelových objektů československého opevnění (což byla původní myšlenka v roce 2012, kdy byl spuštěn), překážek, zvláštních zařízení na komunikacích, krytů, podzemí, pozorovatelen, velitelských stanovišť, raketových základen, dělostřeleckých baterii, různých obranných postavení, včetně historických hradů, pevností a fortifikačních věcí, nejen na našem území. Prostě to, co mi přijde zajímavé. Web je částečně zaměřen na některé hodně okrajové témata opevňování a fortifikace, které nejsou tak běžně mezi veřejnosti známe. Volně navazuje na stránky s podobně zaměřenou tématikou. Na webu nenaleznete čsl. těžké opevnění z let 1935-38 (myšleno čistě bunkry), snažím se tomu vyhnout. Téhle problematice se věnuji, od roku 2004, na webu opevneni.cz Jako autor webu působím především na Ostravsku a Opavsku, v zahraničí částečně v Polsku, Slovensku a ve Skandinávii, když se tam dostanu.

Během října, roku 2017 došlo k přejmenování webové adresy z kabelovky.net na opevnovani.cz a to z důvodu, že tento web není jen o Pevnostní kabelové sítí, ale i fortifikacích všeobecně a název webu to tak vystihuje. 

Petr Bělošický (Jersey98):
je ročník 1981 a kolem opevnění se začal motat zhruba ve 3-4 letech, kdy jsem byl častý návštěvník prostoru dnes již neexistujícího muzea v OP-S 6 a také památníku v Hrabyni. Následně zhruba v 8-9 letech jsem začal sbírat kartičky o opevnění, z časopisu ABC (které mám dodnes) a pomalu se seznamoval z podivnými stavbami na nich. Do roku 1995 následovaly návštěvy MO-S 5 a MO-S 4. Cca v roce 1996 další návštěvy MO-S 6 až 14, dále pak na tvrze Smolkov, Dobrošov a Hitlerovo „Vlčí doupě“, v dnešním Polsku.

V létech 2003 – 2013 jsem začal hledat kabelové objekty na Ostravsku a Opavsku, příležitostně i jinde, jelikož kabelovkám se v té době věnovalo asi jen 4-5 lidí v celé republice a tahle část nebyla vůbec zmapována. Za zmínku stojí, že první svůj kabelový objekt jsem nevědomě objevil na tvrzi Smolkov, už v roce 1996 a následně až v roce 2006 ho opětovně identifikoval. V roce 2010, jsem začal jezdit do vojenského archívu v Praze a za pomocí několika kolegů, se tam našly mapy zbývajících pozic nenalezených kabelovek. V roce 2013 jsem hledání kabelovek, ze své strany po 10 letech, na úseku MO a OP pozičně dokončil a nadále se mu už nevěnuji. Okrajově se věnují pevnostní kabelové síti také na Králicku a Rokytnicku, v Bratislavě a Komárnu.

Poslední dobou se této problematice věnuji už jen nárazově, hlavně jde spíše o dokumentaci nových věcí a také se nově někam podívat, kde jsem nebyl.

error: Chráněno proti kopírování.