Pozorovatelny a kryt Lietavská Lúčka, Slovensko

Jižně pod Žilinou, na Slovensku, když se jede na Rajec a míjíte podnik místní cementárny, se nacházejí dvě atypické pozorovatelny CO a také dvojpodlažní kryt ŠTOB (Štáb CO objektu). S toho jedna pozorovatelna je situovaná nad samotný závod a druhá se nachází na protilehlé straně závodu.

Konstrukčně by měly být obě stejné. Klasicky jde o železobetonovou stavbu se čtvercovým půdorysem, oproti jiným, které jsem měl možnost dříve prozkoumat, jako například v Žilině, Kysuckém Novém Mestě a Povážské Bystrici. Vstup je řešen stropem a dle kolegů, kteří lezli dovnitř, dále pokračuje přes zalomenou chodbičku do pozorovací místnosti, která je oddělena plechovými dvířky. Pozorovatelna má v jedné straně rohu zajímavě řešený pozorovací průzor, který je venku opatřen zuby a uvnitř by se měl, dle viditelných stop, uzavírat posuvnými plechovými záslepkami. Obě pozorovatelny by měli být propojené s nedalekým ŠTOB pomocí linek a rádiového spojení a měli hlásit a pozorovat účinky a rozsah ZHN.

Když jsem se na dané místo vydal, bylo v plánu navštívit obě pozorovatelny a také kryt CO. Jedna pozorovatelna byla dobře dostupná a nebyl problém se k ní vydat a trochou snahy se k ní dostat. Druhá by se měla nacházet na hranici velice prudké stráně, kde to pod ní je dost o hubu, navíc vegetace v květnu 2023 byla v plném proudu, ač jsem na ní šel shora, kdy se tam dalo dobře dojet autem, ale prostě to nešlo a nenašel jsem ji, navíc byla stejná jako předchozí.

Kryt CO

Mělo by se jednat o kryt 4 třídy odolnosti, který je dvojpodlažní a měl sloučit pro štáb CO nedaleké cementárny a pro ukrytí jejich zaměstnanců. Je situován na dno velmi příkré stráně/rokle, po které slézt a dostat se dolů je opravdu o hubu a zdraví, do toho jdou všude keře a stromy, ujíždí vám pod nohami zemina a to samé je nahoru. Když už jsem se dostal dolů zadýchaný a měl jsem toho fakt dost, narazil jsem na uzamčené mříže a dvojici protitlakových dveří. Na nich bylo něco ve smyslu o monitorovaní prostoru kamerami a stálým dohledem. A s tímhle si nezahrávám a tudíž tam nelezu, takže jsem se otočil a vydal se zpět zase nahoru.

Před několika roky byl kryt navštíven a docela dobře zdokumentován a nafocen, takže je možnost se kouknout, jak to vypadá uvnitř.

Hlavní vstup do krytu, je uzamčen s nápisem, že prostor je monitorován

Lanovka

Zajímavosti této lokality je to, že již od dob komunismu je zde funkční a v provozu lanovka, která zásobuje nedalekou cementárnu z lomu protějšího kopce a vždycky mi od 8 let přišla fotogenická a jednou jsem si ji natočil, když jsem jel kolem. Vřele doporučuji také návštěvu nedalekého Lietavského hradu, kterého si nelze nevšimnout.

Použité zdroje:
– volně napsáno z informací webu ochranne-stavby.sk
– vlastní zdroje
– stav červen 2023

error: Chráněno proti kopírování.