Kryt Folimanka, Praha

Podzemní kryt Folimanka vznikl na přelomu padesátých a šedesátých let 20. století, v době takzvané „studené války“. Byl budován a následně veden v režimu přísně tajné.

Jedná se o štolový typ krytu 3. třídy odolnosti (odolnost proti přetlaku v čele rázové vlny 0,2MPa). Je umístěn zhruba 20 metrů pod zemí a jeho konstrukce je tvořena betonovými bloky. Jednalo se o suchý kryt až zhruba do roku 1967, kdy došlo k odstřelování stráně nad krytem kvůli stavbě Nuselského mostu. Kryt nebyl funkčně poškozen, ale od té doby je vlhký.

V krytu je několik studen, dvě toalety, asanační místnost, ošetřovna, dvě kyslíkárny, tři filtroventilační jednotky, dvě prachové komory, dvě provizorní márnice, spojovatelna a strojovna. V energetickém centru je umístěn tříválcový 32 kW dieselový agregát z roku 1955, který v případě potřeby zajišťuje osvětlení, vodu, elektřinu a vzduchotechniku. Kryt má pancéřové dveře, jeden hlavní vchod, dva nouzové východy, několik nouzových výlezů do kopule a pozorovatelnu.

folimanka plan
1. Sklad 2. Údržba dílna 3. WC ženy 4. Větrací šachta – nouzový výlez 5. Prachová komora 6. Filtroventilační komora 7. Ošetřovna 8. Sklad 9. Prostor pro ukrývané 10. Filtroventilační komora II. 11. WC muži 12. Větrací šachta – nouzový výlez 13. Svlékarna, sprchy, asanace 14. Nouzový východ 15. Strojovna 16. Prachová komora II. 17. Sklad 18. Márnice 19. Márnice 20. Kyslíkarna 21. Spojovatelna 22. Pozorovatelna 23. Nouzový východ ul. Bělehradská
folimanka plan2
folimanka popisky

Rozloha bunkru je 1.332 m2 a je největším krytem v Praze 2. Kapacita krytu je 1.260 ukrývaných osob, které by v případě potřeby mohly v krytu přežít po dobu 72 hodin. Kryt je v dobrém technickém stavu, vytápěný, větraný (kvůli vlhkosti) a v případě nebezpečí může okamžitě sloužit svému původnímu účelu.

Když jsem jel do Prahy, kvůli jinému účelu a tak mne napadlo, že zkusím napsat mail, jestli by se nedal kryt náhodou mimořádně otevřít. Po pár vyměněných oboustranných mailech jsme se domluvili na konkrétním dni a čase. Návštěva to byla velmi příjemná a kryt mne také velice pozitivně překvapil, včetně zachovalostí detailů a pár maličkostí, které jsem viděl.

Také došlo na můj dotaz a to na dva nedaleké objekty „mřížové vrata u mostu“ a „střílna u vchodu“, kterých jsem si již dříve všimnul, před několika roky, když jsem se tam motal. Dle vyjádření nemají s krytem Folimanka nic společného, přesto si je zde dovolím nechat. Jejich účel se zatím nepodařil zjistit, patrně to má něco společného s metrem.

20140328 173204
20140328 173222

Zdroje:
– web krytu Folimanka
– poděkování za umožnění návštěvy J.E.H.
– vlastní archív
– stav leden 2019

error: Chráněno proti kopírování.